2024-01-31

Zielony Atom

Atomowe ciekawostki każdego dnia

TWR – reaktor Billa Gatesa

Naturalny uran składa się w 0,7% z izotopu U-235, który jest materiałem rozszczepialnym oraz w 99,3% z izotopu U-238, którego nie da się wykorzystać jako paliwo, ale jest materiałem paliworodnym. To znaczy, że da się go przerobić na materiał rozszczepialny. Ten koncept wykorzystuje reaktor TWR (Travelling Wave Reactor) opracowany w firmie Terra Power, założonej przez Billa Gatesa.

Sztuczka polega na tym, by do uranu-238 dodać jeden neutron, aby stał się uranem-239. Następnie w dwóch przemianach beta przekształca się w neptun-239, a potem w pluton-239 i tak dostajemy materiał rozszczepialny! W tym momencie musimy dołożyć drugi neutron, aby pluton-239 rozpadł się na dwie połówki. Wtedy uwalnia dużą ilość energii i emituje kolejne neutrony, które kontynuują reakcję łańcuchową.

Uran-238 jest tanim i powszechnie dostępnym izotopem. Reaktor może pracować nawet 10 lat bez wymiany paliwa. Pierwszy prototyp reaktora TWR miał być wybudowany w Chinach, jednak ze względu na agresywną politykę Donalda Trumpa budowa prototypu została zawieszona. Nowy prototyp będzie musiał być wybudowany w USA.

Reaktor TWR
Reaktor TWR