2024-01-31

Zielony Atom

Atomowe ciekawostki każdego dnia

Chcesz mieć w domu tryt? To kup sobie breloczek do kluczy!

Tryt jest izotopem wodoru, występującym w naturze, który ma jeden proton i dwa neutrony. Rozpada się na hel-3 emitując elektron. Energia rozpadu jest baaaaardzo mała i wynosi zaledwie 0,019 MeV. Dla porównania rozpad alfa uranu-235 daje 4,7 MeV, a rozszczepienie uranu-235 (co dzieje się w reaktorach) aż 200 MeV.Tryt można kupić na Allegro i Aliexpress w świecących breloczkach do kluczy 🙂

Jest zamknięty jest wewnątrz rurki pokrytej od wewnątrz luminoforem. Pod wpływem elektronów emitowanych przez rozpady trytu, luminofor zaczyna świecić. Podobne zjawisko zachodzi w jarzeniówkach i starych telewizorach kineskopowych.

W naturze tryt powstaje w górnych warstwach atmosfery w wyniku zderzenia azotu z neutronami, pochodzącymi kosmosu. Na ziemi tryt produkuje się w reaktorach jądrowych bombardując neutronami lit lub deuter.

Rurka trytu jaką mam jest bardzo mała, więc pomiar dozymetrem jest zupełnie bezsensowny. Zamieszczam go tylko dla ozdoby. Światło emitowane przez rurkę jest słabe i widać je tylko w ciemności.

Tryt - breloczek trytowy
Tryt – breloczek trytowy
Tryt - breloczek trytowy 2
Tryt – breloczek trytowy 2