2024-01-31

Zielony Atom

Atomowe ciekawostki każdego dnia

Rozpędzony pociąg uderza w radioaktywne odpady

Co się stanie, jeżeli pojemnik na materiały radioaktywne ulegnie wypadkowi podczas transportu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w 1984 przeprowadzono najbardziej widowiskowy test wytrzymałości pojemników o nazwie Operacja Smash Hit. Pociąg o masie 239 ton został rozpędzony do 160 km/h, po czym uderzył w pojemnik ustawiony na platformie transportowej. Platforma została celowo przewrócona na bok, aby pociąg uderzył bezpośrednio w pojemnik, a nie w platformę. W celu większej wiarygodności eksperymentu, test był transmitowany w telewizji na żywo, a dziennikarze mogli obserwować badania inżynierów.

Uderzenie doprowadziło do spektakularnego zniszczenia platformy, lokomotywy oraz trzech wagonów. Pojemnik został odrzucony na odległość kilkudziesięciu metrów. Kiedy opadł kurz, inżynierowie na żywo przeprowadzili oględziny i analizę zniszczeń. Okazało się, że pojemnik wciąż jest szczelny, nie doszło do żadnego wycieku, a materiał w środku pojemnika wciąż jest bezpieczny!

Podczas Operacji Smash Hit pojemniki badano również w mniej widowiskowy, ale bardziej laboratoryjny sposób. Były ściskane, zrzucane, palone, a dane z licznych czujników wewnątrz i na zewnątrz pojemników były analizowane przez ekspertów z dziedziny wytrzymałości materiałów. Wyniki badań prowadzonych zgodnie z naukową metodologią jednoznacznie wskazują, że pojemniki do transportu materiałów radioaktywnych są bezpieczne i odporne na wypadki.

A teraz zwróćcie uwagę, że pojemnik wcale nie wygląda jak żółta beczka po oleju samochodowym z przyklejonym znaczkiem ☢

Aż wierzyć się nie chce, że aktywiści Greepeace uznali ten eksperyment za mało wiarygodny…