2024-01-31

Zielony Atom

Atomowe ciekawostki każdego dnia

Rozpad beta minus

Ten sposób rozpadu jąder atomowych jest jednym z najczęściej spotykanych w naturze. Polega na rozpadzie neutronu* na proton, elektron oraz antyneutrino elektronowe (które nie wiadomo dlaczego zniknęło z programu fizyki liceum). Jądro powstałe w wyniku rozpadu beta ma liczbę protonów większą o jeden, zatem staje się innym pierwiastkiem.

Strumień cząstek beta można łatwo powstrzymać przy pomocy folii aluminiowej. Zasięg promieniowania beta w powietrzu jest niewielki i zwykle wynosi 10-20cm w zależności od energii emitowanych cząstek.

Na rysunku widzimy jak rozpada się tryt – izotop wodoru składający się z 1 protonu i 2 neutronów. Powstaje hel-3, który ma 2 protony i 1 neutron. Podczas rozpadu powstaje 1 wolny elektron. Rozpad trytu jest wykorzystywany w świecących breloczkach, zegarkach ze świecącymi wskazówkami oraz w ogniwach elektrycznych – o tym będzie w kolejnych odcinkach.

* Twierdzenie, że neutron składa się z protonu i elektronu stanowi pewne uproszczenie, ale dzięki niemu nie trzeba wchodzić w kwarki.

Rozpad beta minus
Rozpad beta minus