2024-01-31

Zielony Atom

Atomowe ciekawostki każdego dnia

Radioaktywny medalion energii skalarnej

To największe kuriozum, jakie można kupić na Aliexpress. Sprzedawany jest jako lek na wszystkie choroby (koronawirus też?), magiczny talizman, starożytny artefakt, cudowny generator jonów ujemnych. Można by to od razu uznać za zwykłą ściemę i polowanie na naiwnych, ale ten medalion zawiera promieniotwórczy tor-232.

Bierzemy dozymetr i mierzymy – oto wyniki:

  • alfa 8,14 uSv/h (814 uR/h)
  • beta 1,05 uSv/h (105 uR/h)
  • gamma 0,84 uSv/h (84 uR/h)
  • razem 10,0 uSv/h (1003 uR/h)
Medalion energii skalarnej
Medalion energii skalarnej

Dominuje promieniowanie alfa. Skąd wiadomo, że w tym szkle jest tor-232, a nie uran-238, jak w zwykłym szkle uranowym? W tym celu trzeba przeprowadzić badanie przy pomocy spektroskopu – poniżej filmik, są dostępne angielskie napisy.

W tym miejscu muszę ostrzec wszystkich fanów medycyny alternatywnej – żadna magiczna energia skalarna nie istnieje. Promieniowanie alfa ma bardzo krótki zasięg (około 4 cm), więc taki medalion leżący na stole nie stanowi zagrożenia. Trzymanie go przez chwile w ręce nikomu krzywdy nie zrobi. Jednak osoba nosząca go na szyi całymi dniami naraża się konkretną dawkę promieniowania. Amerykańska agencja NRC nie zaleca stosowania tych medalionów i zaleca wyrzucenie ich do śmieci. Zawartość toru nie jest na tyle duża, by traktować te medaliony jako odpad promieniotwórczy.

Źródła: