2024-01-31

Zielony Atom

Atomowe ciekawostki każdego dnia

Radioaktywne odpady w cegłach?

Aby to zweryfikować, udałem się do OBI z licznikiem Geigera. Najbardziej radioaktywna cegła dawała wynik 0,33uSv/h (33uR/h). To promieniowanie ma bardzo krótki zasięg - powyżej 10cm miernik pokazywał tylko tło naturalne, czyli 0,10uSv/h (10uR/h).

Nie wierzę… Ale jednak… Są ludzie, którzy mówią takie rzeczy:

Zdarzały się pustaki przywożone z Niemiec. Po sprawdzeniu tego urządzeniem do promieniowania gamma, urządzenie zaczęło szaleć. Na nasze oko Niemcy dodawali odpadów z elektrowni jądrowych.

Andrzej Sulima

Zanim zaczniecie wyśmiewać tego pana, chciałbym udzielić wyjaśnienia. Otóż w wielu skałach występują pierwiastki promieniotwórcze, takie jak tor czy uran. Można je łatwo znaleźć dozymetrem wykrywającym promieniowanie alfa i beta. Te skały stają się surowcami do produkcji materiałów budowlanych.

Aby to zweryfikować, udałem się do OBI z licznikiem Geigera. Najbardziej radioaktywna cegła dawała wynik 0,33uSv/h (33uR/h). To promieniowanie ma bardzo krótki zasięg – powyżej 10cm miernik pokazywał tylko tło naturalne, czyli 0,10uSv/h (10uR/h).

Jednak podkreślić trzeba wyraźnie, że to jest zjawisko zupełnie naturalne i przede wszystkim całkowicie bezpieczne. Sulima raczej o tym nie wiedział i wyciągnął bardzo daleko idące, wręcz absurdalne wnioski.