2024-01-30

Zielony Atom

Atomowe ciekawostki każdego dnia

Pływająca elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow rozpoczęła pracę

W dniu dzisiejszym uruchomiono jedną z najciekawszych elektrowni jądrowych w historii – Akademik Łomonosow. Jest to elektrownia umieszczona na statku, która oprócz prądu będzie także dostarczać ciepło oraz wodę pitną poprzez odsalanie wody morskiej. Akademik Łomonosow został umieszczony na Czukotce w Rosji i jest jedną z dwóch EJ działających w kole podbiegunowym.

To kolejny krok w rozwoju małych modułowych reaktorów. Na pokładzie znajdują się dwie jednostki o mocy elektrycznej 35MW oraz cieplnej 150MW na jeden reaktor. Umieszczenie ich na statku ma na celu obniżenie kosztów i przyspieszenie budowy kolejnych elektrowni tego typu w przyszłości – mają być produkowane seryjnie, a następnie będą dostarczane w całości do miejsca przeznaczenia.

Mimo że Green!@#$% nazywa ten projekt Pływającym Czarnobylem, EJ Akademik Łomonosow uzyskała wszystkie pozwolenia oraz aprobatę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Pamiętajmy, że obecność reaktorów jądrowych na statkach to nie żadna nowość. Nowością jest jedynie wykorzystanie ich do zasilania miast i innych obiektów na lądzie.

Akademik Łomonosow
Pływająca elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow